Recenzja książki "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie"

19:10

Dla miłośników serialu "Friends" bieżący rok należy do udanych. Minęło 25 lat od premiery produkcji i z tej okazji zorganizowano (po raz pierwszy w historii!) polską edycją eventu Friendsfest. Co więcej, w ostatnim czasie pojawiła się książka autorstwa Kelsey Miller, opisująca przeróżne (także zakulisowe) historie związane z ukochanymi "Przyjaciółmi". Czy warto sięgnąć po tę lekturę? Dla kogo powstała i czego można się po niej spodziewać?

(Źródło: przyjaciele.wsn.pl)

Nie ma co ukrywać. Ten serial znają wszyscy i zdecydowana większość osób, z którymi kiedykolwiek rozmawiałam, go lubi. Poznałam także kilku naprawdę zakręconych świrów, wręcz psychofanów znających niemal każdy cytat, każdą scenę, niuanse przygód każdego bohatera. I w moim odczuciu ich zachowanie jest absolutnie urocze, bo świadczy o ogromnej sympatii do tej produkcji. 

Oczywiście niektórzy nie czują prezentowanego tam humoru, nie rozumieją fenomenu "Przyjaciół", po prostu nie lubią tego sitcomu. I mają do tego prawo. Oni jednak nie będą zachwyceni lekturą, o której dziś piszę. Dla nich to strata czasu, ich odsyłam do recenzji innych seriali: "Stranger Things" albo "This is us".


Ci jednak, którzy cenią sobie leniwe wieczory przed TV z naszymi kolegami z sąsiedztwa,
(
bo tacy mieli właśnie być bohaterowie nowego serialu NBC wypuszczanego we wrześniu 1994 roku), mogą śmiało sięgać po książkę Kelsey Miller pt. "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie". Nie będzie to najznakomitsza pozycja literacka w ich życiu, to fakt. Ale na pewno zaliczą ją do naprawdę dobrych i przyjemnych źródeł informacji o ukochanym sitcomie.


Książkę podzielono na 3 części: wprowadzenie do wszystkiego, czyli historię początków współpracy duetu scenopisarskiego (Marta Kauffman i David Crane) i tworzenia obsady, przyczyny sukcesu serialu oraz stopniowy schyłek popularności, który po drodze zaliczył jeszcze jeden wzlot. Autorka przywołuje liczne cytaty z recenzji, programów telewizyjnych, wypowiedzi aktorów i twórców sitcomu. Rozmawia ze specjalistami rynku telewizyjnego i ekspertami od kultury popularnej. Zderza wypowiedzi fanów serialu z opiniami tych, dla których "Przyjaciele" nigdy nie byli ulubioną pozycją telewizyjną. 

Miller stara się przybliżyć z jednej strony historię kultowego już serialu, z drugiej zaś uzmysłowić fakt jego niebywałej popularności. Popularności, której nikt, nawet przez moment, się nie spodziewał, a której skala dosłownie rozwaliła system! Nie sposób znaleźć drugą produkcję, która byłaby emitowana tak długo (10 lat), w niezmiennej ekipie, trafiłaby na tak wiele rynków zagranicznych i tak głęboko weszła do popkultury. To po prostu nie powtórzyło się przez te ćwierć wieku. Sądzę więc, że to chyba wystarczająco dobry powód, by złapać książkę i w kolejny, jesienny weekend, poznać wszystkie fakty i anegdoty związane z tak wyjątkową produkcją serialową.

You Might Also Like

0 komentarze