55. KFF - podsumowanie

13:08

Przez ponad tydzień trwał 55. Krakowski Festiwal Filmowy. Widzowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących tytułów: fabularnych, dokumentalnych, muzycznych czy animowanych. Wśród długiej listy festiwalowych propozycji znalazłam co najmniej kilkanaście pozycji dla siebie. Nie udało mi się obejrzeć wszystkich, ale i tak mam dla Was kilka tytułów do polecenia. Czytajcie!



CIAŁO, reż. Paulina Majda, animacja/etiuda

Co przedstawia nam produkcja Pauliny Majdy? Ludzkie ciało. Widzimy jego poszczególne narządy. I to, jak to wszystko działa, w jaki sposób pracują poszczególne organy, abyśmy mogli normalnie funkcjonować. A w tle słyszmy przyjemny głos lektora recytującego wiersz Czesława Miłosza o ludzkim ciele. Tak silnym i tak kruchym zarazem. 

(Źródło: polskaanimacja.wordpress.com)
Świetna animacja z rewelacyjną muzyką Chrisa Zabriskiego (do posłuchania TU). Daje piorunujący efekt! Serdecznie polecam, bo to coś naprawdę niecodziennego. 

*Więcej informacji o tej produkcji znajdziecie TUTAJ.


SŁODKI ŚNIEG, reż. Ira Elshansky, animacja/etiuda, Izrael


(Źródło: vimeo.com)
Dlaczego chciałam obejrzeć izraelską animację? Bo opowiada historię trudnej więzi ojca z córką, a temat ojcostwa w kinie jest jednym z ukochanych. Uwielbiam kreacje mężczyzn, którzy udowadniają, że pod grubą warstwą odwagi, fizycznej siły i waleczności, jest miejsce na troskę, czułość, oddanie, wierność i wrażliwość, które definiują prawdziwych mężczyzn. 

Od obrazu Iry Elshansky oczekiwałam więc dość sporo. I niestety trochę się rozczarowałam. Chociaż jej etiuda ma w sobie jakiś ładunek ciepła i całkiem mądrą myśl do przekazania, to jednak do mnie nie trafiła. 

(Źródło: vimeo.com)


DOKUMENT, reż. Marcin Podolec, animacja/etiuda

Ten film wzruszył mnie zdecydowanie bardziej niż ww. "Słodki śnieg". Również opowiada o ojcowskiej relacji z dziećmi. W swojej animacji Marcin Podolec pokazuje mężczyznę w średnim wieku, który czuje się opuszczony przez własne dzieci. Kiedy dorosły, wyjechały z rodzinnego Jarosławia i - co gorsze - nie utrzymują z ojcem bliskiej więzi. Ich kontakt jest sporadyczny i w zasadzie niemal wyłącznie telefoniczny.

W zaledwie kilkuminutowym obrazie reżyserowi udało się przekazać całe spectrum smutnych uczuć, jakimi przepełniony jest bohater "Dokumentu". Mamy porzucenie, osamotnienie, rozżalenie, tęsknotę. Ale i iskierkę nadziei, że kiedyś dzieci znów zawitają
w rodzinne strony.

(Źródło: youtube.com)


BUT SHE'S NICE..., reż. Tomasz Pilarski, animacja/etiuda

(Źródło: polishshorts.pl)

Czy miłość zawsze jest łatwa? Takie pytanie w niemym filmie stawia Tomasz Pilarski. Za pomocą samego obrazu udowadnia, że każdy z nas, choć w momencie zakochania czuje się niebywale szczęśliwy, ma ze sobą jakieś Cień. Cień, będący symbolem własnych lęków, ograniczeń, nawyków, oczekiwań. I tym samym nie jest w pełni sobą. 
Czy bohater animacji będzie potrafił zrezygnować z tak zażyłej relacji z Cieniem, aby zbliżyć się do dziewczyny marzeń? 

Interesujący punkt widzenia sytuacji bliskiej każdemu z nas z estetycznym obrazem oraz przyjemnymi dźwiękami. Polecam!


(Źródło: vimeo.com)


TEST, reż. Teresa Czepiec, fabularny krótkometrażowy, Polska

Natalia Lesz w roli małej gwiazdki z wielkimi ambicjami. Dziewczyna dobrowolnie poddaje się rozmaitym testom prowadzonym w instytucie badania potencjału na stanie się sławną postacią. Są ćwiczenia fizyczne, rozmowy z psychologami, profesjonalne sesje zdjęciowe, przeróżne próby charakteru, zajęcia z właściwego zachowywania się podczas bankietów i uroczystych spotkań. Słowem: wszystko to, co typowa idolka Internetu wiedzieć powinna (no, może brakuje jeszcze umiejętności zliczania lajków na fejsie oraz serduszek na Instagramie).

Trailer filmu możecie zobaczyć TUTAJ.

Obraz Czepiec jest przerażający! Momentami śmieszy, ale to śmiech przez łzy. Bo przeciętny widz szybko zdaje sobie sprawę, że żyje właśnie w takiej rzeczywistości, gdzie wirtualny sukces, uznanie anonimowych profili oraz liczba wzmianek z Twoim nazwiskiem wyskakujących w wyszukiwarce, dla wielu stanowi miarę sukcesu. I osobistego szczęścia. A żeby je osiągnąć niektórzy są w stanie zrobić bardzo dużo. Czasem nawet za dużo...

(Źródło: polishshorts.pl)

You Might Also Like

0 komentarze