Rosyjski zawrót głowy

00:27

Festiwalowa jesień trwa! Ale to już końcówka. Na najwytrwalszych miłośników filmowych eventów czeka kilkadziesiąt produkcji z Rosji, a to wszystko dzięki 8. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ. Organizatorzy zapewnili naprawdę dużo różnorodnych atrakcji. Które rekomenduję? Niemałe zestawienie poniżej :-)


Z nowości mam chrapkę na mieszankę gatunkową
. Wśród obrazów, które planuję zobaczyć znalazły się dramaty, komedie, filmy akcji i thrillery. Będzie spora doza napięcia i wzruszeń, niemała dawka śmiechu oraz refleksji. Co więc chciałabym zobaczyć?

"ÓSEMKA"
Historia trzech najlereż. Aleksiej Uczitielpszych przyjaciół, którzy po powrocie z armii kontynuują służbę w rosyjskiej jednostce sił specjalnych. Są idealistami, entuzjastami życia marzącymi o prawdziwej miłości. Pewnego razu dość dotkliwie poznają, że świat jest jednak bezwzględny i niesprawiedliwy. Podczas zabawy w nocnym klubie, wdają się w bójkę z ochroniarzami lokalnego kryminalisty. Od tej pory nic nie będzie już takie samo… 
Rosyjski film sensacyjny pełny dynamicznej akcji, wielkich emocji i porywającej opowieść o szalonej miłości, dla której jest się gotowym na wszystko, i o prawdziwej przyjaźni, która jest w stanie zwyciężyć każde zło.


(Źródło: esencje, stopklatka.pl)
"KLASA SPECJALNA"
reż. Iwan I. Twierdowskij 
Film o tym, jak wygląda funkcjonowanie niepełnosprawnej młodzieży w rosyjskiej szkole. Czym jest klasa specjalna, kto do niej trafia i czy jest jakikolwiek sposób na zniesienie tego wykluczenia społecznego? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć nam reżyser Twierdowskij.

(Źródło: youtube.com)

"WELKOME HOME"
reż. Angelina Nikonowa 
Coś, co zdecydowanie przykuło moją uwagę. Produkcja o współczesnych bezdomnych z wyboru, czyli ludziach, którzy w pogoni za sukcesem stracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca. Karierowicze, dla których przestało istnieć pojęcie "domu". Czy można zrealizować marzenia o dobrobycie, wyrzekając się przy tym posiadania czegoś więcej niż tylko czterech ścian, w których spędza się samotne noce?

(Źródło: sputnikfestiwal.pl)
"OPOWIEŚCI"
reż. Michaił Segał
Tekst początkującego pisarza trafia do agencji literackiej i w przedziwny sposób zaczyna wpływać na życie jej pracowników oraz tych, którzy go przypadkowo otwierają. Opisane historie zaczynają być odgrywane w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu. Co ciekawsze, każda z czterech nowel prezentuje inną formę: thriller, absurdalną komedię, melodramat i satyrę społeczną.


(Źródło: youtube.com)

"PORTIER"
reż. Arkadij Jachnis
On jest portierem w restauracji „Metropol”, ale także członkiem grupy kryminalnej, która porywa dzieci z bogatych domów. Pewnego dnia w mieszkaniu pojawia się zakładniczka – piękna 25-letnia dziewczyna… Między nią a porywaczem pojawia się dziwna zależność: ona jest całkowicie zdana na jego łaskę i niełaskę, on zaś odnajduje w niej rozmówcę, któremu może się wyspowiadać…


(Źródło: sputnikfestiwal.pl)
"GORZKO!"

reż. Żora Kryżownikow
Natasza i Roma marzą o gustownym ślubie na plaży. Są młodzi i nowocześni, stronią od przaśności. Jednak ojczym przyszłej panny młodej lubuje się w tradycji i nie pozwoli na odejście od normy. Mimo protestów młodych chce zorganizować typowe wesele. Narzeczeni nie dają jednak za wygraną i planują potajemny ślub marzeń. Los chce, że obie uroczystości niespodziewanie połączą się w jedną!
Rosyjska komedia w reżyserii Żory Kryżownikowa, którego w 2012 roku obwołano odkryciem roku wręczając Nagrodę Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej „NIKA”.


(Źródło: youtube.com)

"DOM WARIATÓW"
reż. Andriej Konczałowski 
Czeczenia, czas zbliżającej się wojny rosyjsko-czeczeńskiej. Rzecz dzieje się w szpitalu dla umysłowo chorych. Pewnego dnia - ze względu na coraz brutalniejsze działania militarne - cały personel medyczny opuszcza placówkę, a domem wariatów zaczyna rządzić chaos. Część pacjentów ucieka, reszta ze strachu pozostaje w szpitalu.
„Dom wariatów” to opowieść o samotności i walce z chorobą, ale przede wszystkim o poszukiwaniu szczęścia, miłości i realizacji marzeń. Zdaniem organizatorów to obowiązkowa filmowa pozycja na Sputniku!
 


(Źródło: sputnikfestiwal.pl)

"DZIĘKUJĘ, TATO"
reż. Hracz Kesziszjan 
Virgi mieszka w Nowym Jorku. W dniu urodzin dostaje od ojca prezent w postaci gigantycznego spadku o wartości 50 mln dolarów. Odebranie rodzinnej fortuny nie jest jednak takie proste. Zgodnie z ostatnią wolą ojca musi spełnić jeden warunek: znaleźć Ormianina o nazwisku Bargewos i... wyjść za niego za mąż! Jakby tego było mało, na realizację niełatwego zadania ma zaledwie miesiąc. Virgi chwyta byka za rogi i czym prędzej wylatuje do Armenii, gdzie podobno mieszka jeden jedyny Bargewos...

(Źródło: youtube.com)

Spośród filmów pokazywanych dotychczas na innych festiwalach (głównie WFF), a których niestety nie miałam jeszcze okazji zobaczyć, wybrałam 2 pozycje.

"GWIAZDA"
reż. Anna Melikian

Tegoroczny dramat, który na swoim koncie ma już kilka festiwalowych tytułów. Opowieść o przeznaczeniu, ludzkich pragnieniach i dziwnych losach, krzyżujących życie różnych bohaterów.


(Źródło: youtube.com)

"JAK MAM NA IMIĘ"
reż. Nigina Sajfułłajewa
Jak piszą organizatorzy Spuntika, to "film stworzony przez kobiety i o kobietach przedstawiający ich portrety na tle burzliwych relacji międzyludzkich". Przykładem takiej więzi jest przyjaźń nastolatek o całkowicie odmiennych osobowościach. Obserwujemy je podczas podróży na Krym, gdzie jedna z nich ma poznać swojego ojca. W kulminacyjnym momencie dziewczyny... zamieniają się rolami i Sasza podaje się za Olgę. Co z tego wyniknie?

(Źródło: sputnikfestiwal.pl)
Jest też kilka starszych produkcji, które przegapiłam na poprzedniej edycji Sputnika albo na które nie załapałam się już na wejściówkę, do obejrzenia zostały mi 3 filmy. Może w tym roku mi się poszczęści :)

"BĘDĘ PRZY TOBIE"
reż. Paweł Ruminow

Wzruszająca historia matki i jej sześcioletniego syna. Inna jest młodą, piękną kobietą, która cieszy się życiem i każdą chwilę stara się spędzać z ukochanym synkiem Mitią. Pewnego dnia zostaje u niej rozpoznana nieuleczalna choroba. Od teraz przygotowuje się na najgorsze i rozpoczyna poszukiwanie...  przyszłych rodziców dla swojej pociechy.
Film zdobył główną nagrodę 23. Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr” w Soczi.     


(Źródło: youtube.com)

"MAJOR"
reż. Jurij Bykow

Policyjny kryminał podejmujący wątek moralny. Żona majora policji Sergieja Sobolewa zaczyna rodzić. Mężczyzna niewiele myśląc pędzi do szpitala. Po drodze powoduje jednak wypadek, w którym śmiertelnie potrąca chłopca. Nagle Sergiej staje przed trudnym wyborem: przyznać się do winy i pójść do więzienia czy zatuszować wszystko i cieszyć się wolnością wraz z żoną i nowo narodzonym dzieckiem?


(Źródło: sputnikfestiwal.pl)

"GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS"
reż. Aleksandr Wieledinskij

Po utracie pracy Wiktor wraz z żona i córką przeprowadza się do Perm - niewielkiej miejscowości u stóp Uralu. Choć jest biologiem zostaje zatrudniony na stanowisku nauczyciela geografii. Początki w nowym miejscu są trudne - Wiktor nie jest lubiany przez uczniów, nie dogaduje się również z nauczycielami. Jego jedyną pociechą pozostaje udane życie rodzinne do czasu, gdy żona postanawia wziąć rozwód. Przygnębiony bohater topi smutki w alkoholu. Wkrótce jednak jego życie Wiktora przybiera nieoczekiwanych kolorów.
Obraz ten zdobył Grand Prix zeszłorocznej edycji Sputnika oraz Grand Prix 24. Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr” w Soczi.     


(Źródło: youtube.com)

Poza ogromnym wyborem filmów uczestnicy 8. edycji Sputnika mają morze atrakcji: wystawy, spektakle, spotkania, koncerty i warsztaty (reżyserskie, kulinarne, fotograficzne).
Oprócz tego - jak co roku - na najmłodszych czeka Mały Sputnik, czyli liczne wydarzenia dedykowane Waszym pociechom. W weekendy będą wyświetlane bajki i filmy fabularne dla dzieci, w tym te kultowe - "Wilk i Zając" oraz "Miś Uszatek". 

Szczegółowy program dostępny na stronie.

You Might Also Like

0 komentarze