W życiu tylko kilka rzeczy jest pewnych. Narodziny i śmierć - to wiadomo. Ale pewne jest także to, że większość z nas kilka razy narodzi się na nowo. Gdy odkryjemy, co chcemy robić, gdy spotkamy na swej drodze tę właściwą osobę, a także wtedy, gdy coś nagle zawali się w naszym poukładanym, czasami nawet do bólu przewidywalnym, życiu. I to o tym ostatnim, niewątpliwie zwrotnym momencie, opowiada film Mii Hansen-Løve.
(Źródło: wiosnafilmow.pl)
Nathalie jest nauczycielką filozofii. Gołym okiem widać jej pasję i zaangażowanie, z jakim uczy młodzież przede wszystkim samodzielnego myślenia. Prywatnie jest kochającą żoną, troskliwą matką i opiekuńczą córką. Pewnego dnia niespodziewanie mąż wyznaje, że ma romans i odchodzi do innej. Kobieta zostaje więc zupełnie sama - porzucona przez ukochanego, po części opuszczona też przez dorastające dzieci, a pozostawiona z obowiązkiem opieki nad marudną, schorowaną matką. Chyba po raz pierwszy w swoim dorosłym życiu, a już na pewno po raz pierwszy od wielu lat, jest zupełnie wolna. I sama nie do końca wie co mogłaby i tak w ogóle chciałaby zrobić z tą nieoczekiwaną niezależnością.
(Źródło: youtube.com)
Bohaterka (fenomenalnie grana przez Isabelle Huppert) poszukuje swojego miejsca na nowo. Choć do tej pory i tak cechowała ją samodzielność, teraz jest zdana niemalże wyłącznie na siebie. Przyjmuje rzeczywistość taką jaka jest i kroczy dalej. Nie użala się nad sobą, nie histeryzuje, ale mimo wszystko, na swój sposób, przeżywa smutek, żal i złość, z którymi musi uporać się, by zakończyć etap żałoby po starym życiu, a następnie - z radością oraz nadzieją, wejść w inny rozdział. Pomocna okazuje się być wówczas znajomość filozofii, którą Nathalie umiejętnie potrafi przełożyć na tzw. prawdziwe życie. Pewne odwieczne prawdy, które przez lata wpajała swoim uczniom do głowy, pozwalają jej przetrwać ten trudny moment bez doznawania dramatycznej utraty chęci do życia.
"Co przynosi przyszłość" to więc portret współczesnego człowieka, który doświadczając dużych zmian w życiu, borykając się z jakimiś niełatwymi chwilami, nadal potrafi odnaleźć sens istnienia. To także swoista pochwała filozofii jako nauki, która od wieków inspiruje nas do działania i w której zawsze możemy znaleźć przesłanki do nadziei.
(Źródła: offcamera.pl i bfi.org.uk)