facebook instagram filmweb

Okiem Kinomaniaka

    • Strona główna
    • O mnie
    • .
    • -

    Jan Komasa nie próżnuje. Po gigantycznym sukcesie "Bożego Ciała" nie osiadł na laurach. Wraz z młodym, zdolnym scenarzystą Mateuszem Pacewiczem przygotował nowy materiał, sequel "Sali samobójców". Filmu, który wstrząsnął sporą częścią polskiej widowni 9 lat temu. Który poruszał, szokował. Czy podobne emocje wywoła "Hejter", którego kinowa premiera zbiegła się z pandemią, więc błyskawicznie trafił na Playera?

    (Źródło: antyradio.pl)

    Tomek (Maciej Musiałowski) zostaje wyrzucony ze studiów za plagiat. Przed wszystkimi udaje jednak, że wciąż studiuje prawo. Teatrzyk gra zarówno przed bogatym małżeństwem, państwem Krasuckim, którzy dają mu stypendium, ich córką Gabi, w której potajemnie się kocha, jak i nową szefową, Beatą (matką głównego bohatera z pierwszej części "Sali samobójców"). Jako chłopak z małej miejscowości, z przeciętnej (być może bardzo biednej, a może nawet patologicznej) rodziny, stara się wspiąć na wyżyny. Chce swoim strojem, intelektem, zainteresowaniami, sposobem bycia dorównać "śmietance". Elicie, do której zaliczają się jego mecenasi. Lawiruje więc między zwolennikami prawicy i lewicą, szuka uznania po obu stronach barykady, a my przyglądamy się jego walce o sukces zawodowy, szacunek nowobogackiej młodzieży i akceptację państwa Krasuckich.

    (Źródło: youtube.com)

    "Hejtera" ogląda się dobrze przede wszystkim za sprawą świetnego, bardzo aktualnego, a jednocześnie poruszającego emocjonalnie, scenariusza. Po raz kolejny Pacewicz udowadnia, że jest dobrym obserwatorem i ma ucho do dialogów, które idealnie przystają do rzeczywistości. 
    Ciekawa jest także postać Tomka. Z jednej stront zahukanego, trochę odstającego od reszty, z drugiej bardzo zaradnego, pewnego siebie, buntowniczego, a z czasem wręcz psychopatycznego. Z Musiałowskim w tej roli mam jednak pewien zgrzyt. Choć fantastycznie poradził sobie w kwestii ekspresyjnej mimiki, tak zupełnie nie daje rady pod względem dialogów. Jego bylejakość w sposobie mówienia, fatalna dykcja i coś bardzo chłopięcego w głosie, drażni. Przeszkadza w odbiorze.

    Tym, co nie wyszło jest także tempo. O ile moment "rozkręcania się" historii poprowadzono wzorcowo: wraz z poznawaniem bohaterów i kolejnych wątków akcja dzieje się coraz dynamiczniej, to z biegiem czasu, tak mniej więcej w połowie filmu, tempo siada, a z ekranu zaczyna powiewać nudą. Nie do końca pomagają tu kolejne fabularne twisty. Po prostu za dużo jest niczego niewnoszących scen, dialogów, zbyt wiele za długich wątków.

    W ostatecznym rozrachunku "Hejter" daje radę. Twórcy rzetelnie odzwierciedlili to, co od dłuższego czasu dzieje się tak na scenie politycznej, jak i życiu społecznym. Pokazali nastroje, które nosi się sobie nasze społeczeństwo oraz wszelkie mury i podziały występujące między różnymi grupami. Pokazali to wszystko, czego zwykle nie chcemy dotykać z obawy przed kolejną kłótnią z rodziną/znajomymi/nieznajomymi w social mediach, i pokazali to bardzo dobrze. Emocjonalnie, ale wiarygodnie. Choćby z tego względu, i dla przypomnienia istnienia ciemnej strony social mediów czy nawet całego Internetu, warto odpalić nowość duetu Komasa/Pacewicz.


    (Źródła: elleman.pl i tvn24.pl)
    Continue Reading

    Gdy okazało się, że film, którego premierę przesunięto w związku z pandemią i zamknięciem kin, będzie dostępny na Netflixie, zniecierpliwieni widzowi niemal oszaleli z radości. To było fantastyczne posunięcie dystrybutora! Od wczoraj "W lesie dziś nie zaśnie nikt" możecie obejrzeć w domowych kapciach, prosto z kanapy. Wspaniała wiadomość!


    (Źródło: hdtvpolska.com)


    Bartosz M. Kowalski funduje nam ciekawe przeżycie. Oto bowiem stworzył pierwszy polski slasher, czyli film grozy, którego kolejni bohaterowie znikają (a raczej giną) w tajemniczych okolicznościach. Akcja "W lesie dziś nie zaśnie nikt" rozgrywa się na letnim obozie dla nastolatków uzależnionych od technologii. Przybywając na internetowy detoks, pozbywają się wszelkich telefonów i tabletów, by w ciągu tygodnia zrozumieć jak może wyglądać życie offline i docenić piękno przyrody, ponieważ ich walka z nałogiem odbywa się z dala od cywilizacji, w dzikim lesie gdzieś w Polsce. Szybko uświadamiają sobie jednak, że rozstanie w nowinkami technologicznymi nie jest najtrudniejsze. Wyzwaniem jest przeżycie, bo w lesie grasuje tajemniczy morderca!



    (Źródło: youtube.com)

    Już sam zwiastun zdobył moje serce, a trzeba otwarcie przyznać, że z filmami grozy jestem mocno na bakier! To nie na moje nerwy. Fazę fascynacji horrorami przeżyłam jako nastolatka i... od tamtego czasu wystrzegam się tego gatunku. Do wczoraj! 
    Twórcy "W lesie dziś nie zaśnie nikt" sprawnie bawią się konwencją. Łączą horror z komedią, przerażające sceny z humorystycznymi wstawkami. Jest czas na strach i śmiech. I to wychodzi im całkiem nieźle. Nieźle, bo momentami drażniły mnie marne efekty specjalne i tanie rekwizyty. Być może to celowy zabieg, ale niszczył starannie budowane napięcie, a tym samym i zaangażowanie widza w historię.

    Napięcie właśnie są najsłabszym punktem tej historii. Dobrze wypadają zdjęcia, ciekawe są postacie, dobrze ogląda się Julię Wieniawę w roli nieco wycofanej, tajemniczej Zosi. Ale czegoś brakuje w tej produkcji, przez co spada napięcie i nasza atencja. I fascynacja tą nowinką jaką jest polski slasher. Być może gubimy je przez retrospekcyjne wstawki o losach głównej bohaterki? Miały dodać smaczku, wzniecić zaintrygowanie widza postacią Zosi, a tylko rozmyły tempo. Szkoda.

    Niemniej doceniam próbę stworzenia czegoś nowego. Szanuję odwagę za przygotowanie rodzimego podejścia do gatunku obcego dla większości polskiej widowni. Bawiłam się nieźle, lecz liczyłam na więcej "strachów", więcej napięcia, więcej emocji. Nie było płasko, choć niedosyt pozostał. Pay off daje możliwość do stworzenia sequela. Czyli potencjalna druga część "W lesie dziś nie zaśnie nikt" ma szansę być lepsza?



    (Źródło: zielonagora.naszemiasto.pl, youtube.com i kultura.gazeta.pl)



    Continue Reading

    Trwa narodowa kwarantanna. Prewencyjna, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Kina pozamykane, podobnie szkoły i przedszkola. Wszyscy ci, którzy mogą pracować zdalnie, działają w trybie home office. Powstaje więc pytanie: co robić w domu? Podpowiadam co warto obejrzeć, żeby nie stracić tych kilkunastu dni przymusowo spędzanych w czterech ścianach. 

    (Źródło: Unsplash.com; Wang John)


    FILMY

    Poniżej znajdziecie mnóstwo filmów dostępnych online. Są nowości i klasyki, propozycje dla najmłodszych, a także coś dla fanów poszczególnych gatunków filmowych. Obyście spośród przygotowanych rekomendacji wybrali coś dla siebie i swoich najbliższych! 


    DLA MIŁOŚNIKÓW THRILLERÓW

    (Źródło: moribank.pl)


    CONTRATIEMPO (Netflix)

    PRZYLĄDEK STRACHU (Player)

    PRESTIŻ (Player)

    KONWÓJ (vod.tvp.pl)

    NA GRANICY (vod.tvp.pl)

    POKÓJ (Cineman)

    SICARIO (Cineman)

    HANNA (HBO)

    GOŚĆ (vod.pl)


    DLA MIŁOŚNIKÓW AKCJI

    (Źródło: paradoks.net.pl)

    BABY DRIVER (Netflix)

    MIASTO ZŁODZIEI (Netflix)

    JUMANJI (Netflix)

    SERIA: INDIANA JONES (Netflix)

    SERIA: BOURNE (Netflix)

    DEADPOOL (vod.pl)


    DLA POSZUKIWACZY NOWOŚCI 

    (Źródło: telemagazyn.pl)

    PARASITE (Cineman)

    BOŻE CIAŁO (Player)

    PIERWSZY CZŁOWIEK (Canal+ vod)

    POWRÓT BENA (Canal+ vod)

    ZIMNA WOJNA (Canal+ vod)

    GREEN BOOK (HBO)

    KURIER  (vod.tvp.pl)

    KAFARNAUM (Cineman)

    CICHA NOC (Cineman)




    DLA FANÓW SPORTU

    (Źródło: cinemacity.pl)

    DIEGO (Player)

    KICKBOXER (vod.tvp.pl)

    SENNA (Netflix)



    DLA LUBIĄCYCH MUZYKĘ

    (Źródło: film.wp.pl)

    YESTERDAY (Player)

    NARODZINY GWIAZDY (HBO)

    LA LA LAND (Cineman)

    AMY (Cineman)




    DLA MIŁOŚNIKÓW KLASYKI

    (Źródło: harpersbazaar.com)

    ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO (HBO)

    PULP FICTION (HBO)

    TOP GUN (HBO)

    MAŁA MISS (HBO)

    GRAND BUDAPEST HOTEL (HBO)

    KILER + KILERów 2-óch (Player)

    ZNACHOR (vod.tvp.pl)

    SŁODKIE ŻYCIE (vod.tvp.pl)

    RZEŹ  (vod.tvp.pl)

    TONI ERDMANN (Cineman)

    THE SQUARE (Cineman)



    DLA NAJMŁODSZYCH

    (Źródło: telemagazyn.pl)

    KRÓL LEW (HBO)

    W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI (HBO)

    ODLOT (vod.pl)

    POCAHONTAS (vod.pl)

    101 DALMATYŃCZYKÓW (vod.pl)



    DLA ROMANTYKÓW

    (Źródło: kultura.onet.pl)

    ONA (HBO)

    BEZSENNOŚĆ W SEATTLE (Player)

    RAFIKI (HBO)

    ANGIELSKI PACJENT (HBO)

    KOCHA, LUBI, SZANUJE (Netflix)




    DLA MIŁOŚNIKÓW DRAMATÓW

    (Źródło: kulturaliberalna.pl)

    MUSTANG (Cineman)

    DOM ZŁY (vod.tvp.pl)

    DOBRZE SIĘ KŁAMIE W MIŁYM TOWARZYSTWIE  (vod.tvp.pl)

    SZTUKA KOCHANIA (vod.pl)

    MUDBOUND (Netflix)




    SERIALE

    Dla tych z Was, którzy skłonni są obejrzeć coś nieco dłuższego, przygotowałam zestaw produkcji serialowych. Także z podziałem na gatunki/preferencje. Mam nadzieję, że wśród nowszych i starszych tytułów znajdziecie coś dla siebie!



    DLA MIŁOŚNIKÓW DRAMATÓW

    (Źródło: filmweb.pl)

    OLIVE KITTERIDGE (HBO)

    WATAHA (HBO)

    PAKT (HBO)

    NIEWIARYGODNE (Netflix)

    CZARNE LUSTRO (Netflix)


    DLA FANÓW TEMATYKI HISTORYCZNEJ

    (Źródło: spidersweb.pl)

    KOMPANIA BRACI (HBO)

    CZARNOBYL (HBO)



    DLA POSZUKIWACZY NOWOŚCI 

    (Źródło: teleman.pl)

    CHYŁKA (Player)

    NA CAŁY GŁOS (HBO)

    ROK ZA ROKIEM (HBO)

    SEX EDUCATION (Netflix)

    FORMUŁA 1. DRIVE TO SURVIVE (Netflix)


    DLA MIŁOŚNIKÓW KLASYKI

    (Źródło: swiatseriali.pl)

    PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH (vod.tvp.pl)

    WOJNA DOMOWA (vod.tvp.pl)

    CZTEREJ PANCERNI I PIEC (vod.pl)

    PRZYJACIELE (Netflix)


    Continue Reading
    Newer
    Stories
    Older
    Stories

    Polub na Facebooku

    Śledź na Instagramie

    SnapWidget · Instagram Widget

    Szukaj

    recent posts

    Archiwum

    • ▼  2020 (12)
      • ►  października 2020 (1)
      • ►  kwietnia 2020 (1)
      • ▼  marca 2020 (3)
        • Sala samobójców. Hejter
        • Polski slasher - W lesie dziś nie zaśnie nikt
        • Co obejrzeć w czasie narodowej kwarantanny? #zosta...
      • ►  lutego 2020 (4)
      • ►  stycznia 2020 (3)
    • ►  2019 (27)
      • ►  listopada 2019 (1)
      • ►  października 2019 (3)
      • ►  września 2019 (1)
      • ►  sierpnia 2019 (1)
      • ►  lipca 2019 (4)
      • ►  czerwca 2019 (2)
      • ►  maja 2019 (2)
      • ►  kwietnia 2019 (2)
      • ►  marca 2019 (3)
      • ►  lutego 2019 (3)
      • ►  stycznia 2019 (5)
    • ►  2018 (34)
      • ►  grudnia 2018 (2)
      • ►  listopada 2018 (3)
      • ►  października 2018 (3)
      • ►  września 2018 (3)
      • ►  sierpnia 2018 (4)
      • ►  lipca 2018 (1)
      • ►  czerwca 2018 (3)
      • ►  maja 2018 (3)
      • ►  kwietnia 2018 (3)
      • ►  marca 2018 (3)
      • ►  lutego 2018 (5)
      • ►  stycznia 2018 (1)
    • ►  2017 (38)
      • ►  grudnia 2017 (3)
      • ►  listopada 2017 (4)
      • ►  października 2017 (4)
      • ►  września 2017 (4)
      • ►  sierpnia 2017 (5)
      • ►  lipca 2017 (1)
      • ►  maja 2017 (3)
      • ►  kwietnia 2017 (1)
      • ►  marca 2017 (3)
      • ►  lutego 2017 (4)
      • ►  stycznia 2017 (6)
    • ►  2016 (36)
      • ►  grudnia 2016 (2)
      • ►  listopada 2016 (5)
      • ►  października 2016 (6)
      • ►  września 2016 (5)
      • ►  sierpnia 2016 (2)
      • ►  maja 2016 (1)
      • ►  kwietnia 2016 (8)
      • ►  marca 2016 (3)
      • ►  lutego 2016 (1)
      • ►  stycznia 2016 (3)
    • ►  2015 (57)
      • ►  grudnia 2015 (4)
      • ►  listopada 2015 (9)
      • ►  października 2015 (4)
      • ►  września 2015 (4)
      • ►  sierpnia 2015 (3)
      • ►  lipca 2015 (2)
      • ►  czerwca 2015 (2)
      • ►  maja 2015 (6)
      • ►  kwietnia 2015 (6)
      • ►  marca 2015 (5)
      • ►  lutego 2015 (6)
      • ►  stycznia 2015 (6)
    • ►  2014 (75)
      • ►  grudnia 2014 (8)
      • ►  listopada 2014 (12)
      • ►  października 2014 (17)
      • ►  września 2014 (15)
      • ►  sierpnia 2014 (5)
      • ►  lipca 2014 (1)
      • ►  czerwca 2014 (7)
      • ►  maja 2014 (2)
      • ►  kwietnia 2014 (5)
      • ►  marca 2014 (2)
      • ►  stycznia 2014 (1)
    • ►  2013 (11)
      • ►  listopada 2013 (1)
      • ►  października 2013 (4)
      • ►  września 2013 (1)
      • ►  lipca 2013 (1)
      • ►  czerwca 2013 (1)
      • ►  kwietnia 2013 (3)
    • ►  2012 (21)
      • ►  grudnia 2012 (3)
      • ►  listopada 2012 (10)
      • ►  października 2012 (5)
      • ►  kwietnia 2012 (2)
      • ►  marca 2012 (1)

    Obserwatorzy

    Subskrybuj

    Posty
    Atom
    Posty
    Komentarze
    Atom
    Komentarze

    Czytam

    • Apetyt na film - blog filmowy
      Hello world!
      3 tygodnie temu
    • KULTURALNIE PO GODZINACH
      My Master Builder | Wyndham’s Theatre, London
      4 tygodnie temu
    • Z górnej półki
      Zielone Botki: Stylowe i Wygodne Buty na Każdą Okazję
      1 rok temu
    • FILM planeta
      FILMplaneta powraca!
      2 lata temu
    • ekran pod okiem
      A Virtual Reality Soldier Simulator
      5 lat temu
    • pocahontas recenzuje
      "Cheer" - serial Netflixa
      5 lat temu
    • Po napisach końcowych
      Październik w kinie (Joker, Był sobie pies 2, Czarny Mercedes, Boże Ciało, Ślicznotki, Zombieland: Kulki w łeb)
      5 lat temu
    • Filmowe konkret - słowo
      Dom, który zbudował Jack (2018) – wideorecenzja
      6 lat temu
    • skrawki kina
      ROMA
      6 lat temu
    • In Love With Movie
      9. Festiwal Kamera Akcja - relacja
      6 lat temu
    • WELUR & poliester
      „Casablanca” x Scenograficzne Szorty
      7 lat temu
    • movielicious - blog filmowy
      15. Tydzień Kina Hiszpańskiego
      10 lat temu
    • Skazany na Kino
      Zodiak (2007)
      10 lat temu
    Pokaż 5 Pokaż wszystko
    Obsługiwane przez usługę Blogger.

    Labels

    Oskary Sputnik WFF dokument dramat festiwal kino akcji kino europejskie kino polskie kryminał serial
    facebook instagram filmweb

    Created with by BeautyTemplates

    Back to top