16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - zapowiedź festiwalu

10:51

Jest taki okres, gdy w kinie zdecydowanie króluje tematyka społeczna. To czas festiwalu Millennium Docs Against Gravity! Ma tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną produkcje z całego świata, a od liczby tytułów można dostać zawrotu głowy. Oczywiście ze szczęścia, bo chyba każdy kinoman podskakuje z radości, gdy w festiwalowym harmonogramie może wybrać tak wiele filmów godnych uwagi.

(Źródło: going.blog)

Żeby co nieco ułatwić wybór repertuaru na najbliższe dni, przygotowałam zestawienie 7 tytułów, które wydały mi się najbardziej kuszące. Jedne to dokumenty, inne są fabułami. Część produkcji europejskich, kilka amerykańskich. Czyli dla każdego, coś miłego.

ANDERS, JA I JEGO 23 INNE KOBIETY, reż. Nahid Perrson

(Źródło: youtube.com)
Historia miłosna XXI wieku: on, ona i jego liczne kochanki. Brzmi jak nowe wcielenie Casanovy. Szwedzka reżyserka prezentuje obraz współczesnego randkowania w sieci na przykładzie pary poznającej się na Tinderze. Fabuła filmu zdaje się być bliska rzeczywistości, to mogło być doświadczenie kogoś z nas albo naszych znajomych. Z przyjemnością więc wybrałabym się na seans o takiej niecodziennej, i niekoniecznie posiadającej szczęśliwej zakończenie, love story.


GDZIE JEST NASZ DOM?, reż. Jacqueline Zund

(Źródło: variety.com)


Jak wygląda sytuacja dzieci, których rodzice się rozwodzą? Co czują, co myślą, jak odnajdują się w codzienności? Na te pytanie odpowiedzi próbuje znaleźć szwajcarska reżyserka, która śledzi losy pięciorga dzieci z niepełnych rodzin. W rozmowach z nimi stara się zrozumieć jak to jest dzielić życie między domy dwojga rodziców. 


CO ZROBISZ, GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?, reż. Roberto Minervini
(Źródło: youtube.com)

Opis obrazu Roberto Minerviniego przywołuje mi na myśl netflixowy dokument pt. "XIII poprawka". Forma produkcji: czarno-biała, z przejmującym montażem, zapowiada coś, co poruszy niejedno serce. Zdaje się, że film prezentujący problemy Afroamerykanów na tle wielokulturowej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych będzie jednym z najgłośniejszy tytułów tegorocznej edycji festiwalu. Nie bez powodu znalazł się również wśród obrazów wyświetlanych w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji. 


MAREK EDELMAN... I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE, reż. Jolanta Dylewska

(Źródło: kultura.gazeta.pl)
Kolejna produkcja o tematyce miłosnej. Tym razem takiej osadzonej w niecodziennych realiach, w wojennej rzeczywistości. Jeszcze przed śmiercią Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie mówił z nieskrywanym zdziwieniem, że nikt nie pytał go o to, czy w czasie wojny, w murach getta, była między ludźmi miłość. Czy w tych ekstremalnych warunkach ludzi wciąż o niej myśleli, nadal ją czuli i za nią tęsknili. 
Film Jolanty Dylewskiej, w produkcję którego zaangażowali się także Andrzej Wajda i Agnieszka Holland, próbuje pokazać ten wycinek wojennej rzeczywistości, w którym tytułowa miłość jest bardzo mocno obecna. 


TO ZMIENIA WSZYSTKO, reż. Tom Donahue
(Źródło: awardscircuit.com)
Zeszłym rok zdecydowanie można podsumować hasłem GIRL POWER. Często i donośnie mówiono o problemach związanych z płcią piękną: o molestowaniach w środowisku pracy, nierównych płacach, dyskryminacji w świecie polityki. Obraz Toma Donahue idealnie więc wpisuje się w ten trend. Reżyser rozmawia z jednymi z najwybitniejszych przedstawicielek rynku filmowego, by zaprezentować jak wygląda sytuacja kobiet w Hollywood. O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. Meryl Streep, Natalie Portman czy Geena Davis.  


CZY UFASZ SWOJEMU KOMPUTEROWI?, reż. Chris Paine
(Źródło: youtube.com)

Innym trendem XXI wieku jest skupienie na technologii i jej nieustanny rozwój. Dzięki nowoczesnych rozwiązaniom nasze życie staje się łatwiejsze, a codzienność wygodniejsza. Komfort życia to jeden z wielu plusów rozwoju sztucznej inteligencji. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach, które wiążą się z ulepszaniem komputerów. Jakie minusy kryją się za AI?


#HEJT, reż. Eef Hilgers

(Źródło: youtube.com)

Wychowanie dzieci w XXI wieku to zdecydowanie trudne zadanie. Z wielu stron pojawiają się zagrożenia dla nich: porównywanie się z gwiazdami upiększonymi za pomocą Photoshopa, koleżankami bardziej popularnymi nie tylko w szkole, ale i na portalach społecznościowych czy szykany mające miejsce tak offline, jak i online. To wszystko sprawia, że codziennośc wielu dzieciaków to nieustanna walka z hejtem. Walka, którą prowadzą same, bo boją się prosić o pomoc rodziców. Albo nie mają możliwości powiedzenia im o swoich problemach, bo ci są nieobecni, zapracowani, niezainteresowani życiem swoich pociech. Krótkometrażowy, holenderski dokument, wydaje się być tym, co każdy rodzic powinien zobaczyć.


Pełen harmonogram festiwalowy znajdziecie TUTAJ.


(Źródło: dzieje.pl)

You Might Also Like

0 komentarze