Najlepsze dokumenty na Netflixie

22:30

Nastał raj dla miłośników filmów. Nie dość, że w dużym mieście niemal na każdym rogu jest kino, to mamy do dyspozycji serwisy streamingowe, których zasoby są przeogromne. Aby ułatwić nieco wybór propozycji na najbliższy seans, a doskonale wiem, że nierzadko trudno się zdecydować, co włączyć tym razem, przygotowałam zestawienie najlepszych dokumentów dostępnych na Netflixie. 

(Źródło: kulturalnemedia.pl)

Część poniższych propozycji widnieje w serwisie od dawna, inne zostały dodane w ostatnim czasie. Tematyka zaprezentowanych produkcji jest przeróżna tak, aby w zasadzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


(Źródło: netflix.pl)
XIII poprawka
Mam wrażenie, że o tym dokumencie słyszeli już chyba wszyscy. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzenia "XIII poprawki", zachęcam do nadrobienia straty, by dość jednoznacznie zobaczyć ogromną skalę dyskryminacji Afroamerykanów, a także to, kto zyskuje na dość powszechnym skazywaniu ich na karę pozbawienia wolności za nawet drobne przestępstwa (nierzadko także "za niewinność").



(Źródło: cyrkf1.pl)
Formuła 1: Jazda o życie
To serial dokumentalny, który jest dla mnie (póki co) największym zaskoczeniem tego roku! Tak w kinie, jak i poza nim. To, że produkcja o wyścigach Formuły 1 podbiła moje serce dziwi mnie samą. Nie sposób chyba jednak jej nie pokochać! Mamy świetne rozplanowane odcinki, w których nawet laik może bardzo szybko i sprawnie zapoznać się z sylwetkami kierowców i szefów klubów oraz zorientować się o co w tym sporcie chodzi. Genialne tempo, dobra dramaturgia, przemyślany scenariusz oraz świetny montaż sprawiają, że z wypiekami na twarzy ogląda się każdy odcinek! Istna perełka!

(Źródło: whatthehealthfilm.com)

What the health
Tematyka zdrowotna niewątpliwie jest w ostatnim czasie bardzo popularna. Widać to również wśród dokumentów Netflixa. "What the health" to przykład produkcji, która miałaby uzmysłowić widzom skalę niezdrowego jedzenia dostępnego na wyciągnięcie ręki: w sklepach, restauracjach, barach. Twórcy skoncentrowali się wokół zaleceń największych i najważniejszych amerykańskich instytucji czy organizacji zdrowotnych, które... bardziej lub mniej oficjalnie współpracują z wielkimi koncernami. Te zaś uczestniczą w pracach badawczych tworząc ogólnokrajowe raporty, a wnioski z nich płynące są - jak łatwo się domyślić - na korzyść ich firm. Wyraźnie widzimy więc jak biznes wpływa na komunikaty instytucji zdrowotnych, a tym samym na nasze złe nawyki żywieniowe sprzyjające powstawaniu licznych chorób.


(Źródło: cinematerial.com)
Ikar
Bardzo głośna produkcja o gigantycznej skali dopingu w sporcie. Amerykański kolarz, przy współpracy z rosyjskim naukowcem, odkrywa jedną z największych afer dopingowych w zawodowym sporcie. Świetna produkcja!


(Źródło: nickaskamreviews.com)

Minimalizm: Dokument o rzeczach ważnych
Trend minimalizmu zyskał na popularności w ostatnich miesiącach. Na rynku pojawiło się sporo książek na ten temat, coraz poczytniejsze zrobiły się blogi poświęcone tej tematyce, a różni eksperci występowali co jakiś czas w programach telewizji śniadaniowej mówiąc o swoich doświadczeniach w tym zakresie. Tym, którzy przejawiają jakiekolwiek zainteresowanie ww. tematyką, polecam ciekawy materiał z Netflixa. Zobaczymy w nim ludzi, którzy zrezygnowali z posiadania wielu przedmiotów i postawiali na ich jakość oraz funkcjonalność, by skupiać się tylko na tym, co rzeczywiście ważne. 



(Źródło: netflix.pl)
Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego
Niebywale ciekawa postać przedstawiona w fantastycznym dokumencie. Artysta nieznany szerokiej widowni dostał szansę na wypromowanie jego niezwykłej twórczości. I bardzo różnorodnej. W filmie dokumentalnym poznajemy Szukalskiego z archiwalnych nagrań oraz wspomnień licznych przyjaciół, również artystów. Opisują jego złożoną osobowość, prezentują różne dzieła (rzeźby, szkice, obrazy) i przybliżają skomplikowany życiorys. Bardzo interesująca historia o nietuzinkowej postaci. 



(Źródło: youtube.com)
Forks over knives
Kolejny bardzo dobry dokument o żywności. Tym razem o ogromnych zaletach diety pozbawionej białka zwierzęcego. Trend vege czy vegan jest coraz bardziej widoczny w naszej rzeczywistości (w menu w knajpach, na półkach sklepowych), ale dwóch amerykańskich profesorów podkreśla, że nie jest to kolejna modna "wydmuszka". Za wyborem diety bez mięsa stoi wiele ważnych argumentów zdrowotnych, które obaj panowie mogli postawiać dzięki swoim wieloletnim badaniom naukowym prowadzonym w różnych środowiskach na przestrzeni różnych lat. Wnioski były jednoznaczne: białko zwierzęce absolutnie nie służy człowiekowi, wręcz przeciwnie! Aby w pełni zrozumieć ich argumentację polecam pełen materiał. 

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń